Piyasalarda seçim haftası! Borsa ve altın ne olur?

Seçim öncesi son haftada Borsa İstanbul haftanın 2. işlem gününe yatay bir seyirler 9 bin 029 puandan başladı. Altın fiyatlarında ise yön yukarı.

Altının onsu 2 bin 179 dolar seviyelerinden işlem görürken, gram altın 2 bin 255 liradan alıcı buluyor. 

Gedik Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdür Yardımcısı Eda Karadağ, piyasalardaki beklentileri değerlendirdi.

SEÇİM ÖNCESİ BORSADA TEKNİK SEVİYELER

Bu haftanın yurt içi piyasalar için oldukça önemli olduğunu ve piyasaların siyasi kanattan gelecek açıklamaları yakından takip edeceğini belirten Karadağ, “Seçime doğru zaman daraldıkça piyasalardaki dalgalı seyir devam edebilir” dedi. Karadağ, Mart ayı kontratlarda Cuma gününün son işlem günü olmasının piyasalardaki dalgalanmayı tetikleyebileceğini belirtti. 

Borsa İstanbul’un 8 bin 700 ve 9 bin puan aralığında seyrettiğine dikkat çeken Karadağ, “Seçim haftası olması itibariyle borsada yeni bir trendin oluşacağını öngörmüyorum, borsada yön arayışı devam edecektir. Yatırımcılar bu hafta temkinli olsunlar” dedi.

Bankacılık sektörünün kayıplarını toplamaya başladığını ifade eden Karadağ, borsada 9 bin puanın yukarıda direnç noktası olarak izlenmeye devam edileceğini vurguladı. “9 bin puanın üzerinde kaldığı sürece yukarı yönlü hareket sürer” diye konuştu.

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasanın dengeleneceğine işaret eden Karadağ, önümüzdeki haftalarda borsada yeni rekorların görülebileceğini belirtti.Borsada geri çekilmelerde ise 8 bin 700 puanın destek bölgesi olduğunu söyleyen Karadağ, “8 bin 700 puan ve 9 bin 300 puan aralığını bu hafta takip edeceğiz” dedi.

SEÇİM SONRASI PİYASALARDA BEKLENTİLER NELER?

Seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasıyla piyasaların nefes alacağına dikkat çeken Karadağ, “Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası piyasalar derin bir nefes almıştı aynı senaryoyu bu seçim sonrası da göreceğiz” dedi.

Merkez Bankası’nın geçen hafta politika faizini 500 baz puan artırdığını hatırlatan Karadağ, “Bu adım ile yabancı kuruluşlar, Merkez Bankası’nın politikalarında kararlı duruşunu bir kez daha görmüş oldu” diye konuştu.

Yabancı kuruluşların Türkiye ekonomisini olumlu yorumlamaya başladığının altını çizen Karadağ, bu durumun önümüzdeki aylarda yabancı yatırımcıyı iştahlandırabileceğini ifade etti. “Uygulanan politikaların sonuç vermesi mutlaka yabancı yatırımcıyı cesaretlendirecektir” dedi.

 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x